Wernisaż wystawy Tomasza Augustyna – Opowieści z rybnego

Zapraszamy na wernisaż wystawy Tomasza Augustyna „Opowieści z rybnego”, który odbędzie się w Odra Centrum 21 marca o godzinie 18:00.

 
Cykl fotografii „Opowieści z rybnego” został nagrodzony brązowym medalem w konkursie Tokyo International Foto Awards 2020 w kategorii Fine Art Still Life.
 
„Fotograficzna gramatyka z targu rybnego” (Agata Saraczyńska)
Ryby czekały na to spotkanie. Swojskie śledzie, pstrągi, karpie, flądry, a nawet egzotyczne dorady, sardele czy belony czekały na Tomka Augustyna na targu rybnym. Czekały, by stać się w jego wyobraźni tym, czym ołówki są w rękach kreślarzy, farby i pędzle dla malarzy.
Ryby stały się dla niego oczywistą przenośnią, o czym wyraźnie przypominają tytuły fotografii, które z ichtiologią, ikonografią, czy też ususem nie mają nic wspólnego.
Tomek odmienia ryby przez przypadki, czasy, osoby, liczby, rodzaje, tryby i stany podporządkowując ich ciała wykoncypowanym sensom.
Postępując jak dawni mistrzowie “maluje rybami” martwe natury. Na szczęście jest sobą – nie Pieterem Claeszem, ani Willemem Hedą, a tym bardziej Arcimboldim.
Jest tym, który patrzy i potrafi dostrzec to, co dla innych jest ukryte. Ma przy tym wiele humoru oraz dystansu do materii.
Rybia gramatyka pozwala mu na snucie opowieści, rodzaj metaforycznej narracji, w której każdy obraz staje się stwierdzeniem natury filozoficznej. By nie powiedzieć zgrabnym aforyzmem. Nieprzegadanym, celnym.
Jego fotografie w kadrze zamykają samotność, równowagę, portretują instynkt, pamięć czy przemianę. Przy tym te wizyjne metafory utrwalają nieprzemijające piękno, cudowną chwilę surowej naturalności w nieuchronnie następującym procesie rozkładu i znikania.
Dzięki tym zabiegom rybi targ pozostaje na zawsze w pamięci.
 
TOMASZ AUGUSTYN – fotograf reklamowy, który zrealizował wiele kampanii dla znanych marek, w ostatnich latach wymknął się mainstreamowi i serce oddał fotografii artystycznej.
Do eksplorowania wszystkich obszarów fotografii zachęca również swoich studentów we Wrocławskich Szkołach Fotograficznych PHO-BOS/AFA i w ramach autorskich WARSZTATÓW FOTOGRAFII. Swoje prace prezentuje i sprzedaje do prywatnych kolekcji, a w Fundacji Pałac Gorzanów prowadzi własną galerię.
Jego prace są odzwierciedleniem precyzji myślenia wizualnego.
Martwe natury, które są jednym z pól jego eksploracji artystycznych, charakteryzuje domknięta, starannie przemyślana kompozycja. Wraz z ekspozycją światła i kolorem, niekiedy przywodzącymi na myśl malarstwo, jego prace dają pole do wielu interpretacji.
 
 
GDZIE
Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego)
 
KIEDY
21 marca (wtorek) o godzinie 18:00
 
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!