ODRA – RZEKA WIELU POKOLEŃ

Rzeka Odra od setek lat ma znaczący wpływ na miliony ludzi zamieszkujących jej dorzecze. Oddziaływała na mieszkańców w wielu sferach życia. Miała mocną kulturotwórczą rolę dla wielu narodów przez wiele pokoleń. Wśród wspomnień rodzin i ich przodków Odra często pojawia się nie tylko w opowieściach ale i w zdjęciach, dokumentach oraz przedmiotach życia codziennego.

Fundacja OnWater.pl w 2015 roku utworzyła pierwsze w Polsce archiwum pod nazwą ODRATEKA, dostępne dla każdego w Odra Centrum.

foto. Michał Strokowski CC-BY-NC-SA

NAJWIĘKSZY ZBIÓR EKSPONATÓW POŚWIĘCONYCH RZECE

ODRATEKA to nieograniczona baza zdjęć, materiałów filmowych i innych eksponatów utrwalająca historię rzeki i mieszkańców na przestrzeni wieków. ODRATEKA to projekt, który adresowany jest do wszystkich chcących poznać Odrę lub po prostu dowiedzieć się o niej więcej. Zapraszamy do korzystania i współtworzenia zasobów ODRATEKI wszystkich niezależnie od wieku i profesji. 

Jeśli wiesz gdzie znajdują się lub posiadasz rzeczy, które mogą stać się eksponatami w ODRATECE koniecznie skontaktuj się z nami a my zajmiemy się resztą. Zachowamy je dla przyszłych pokoleń, starannie się nimi zaopiekujemy (bo kochamy Odrę!) i wyeksponujemy w Odra Centrum.

CO MOŻESZ PRZEKAZAĆ DO ODRATEKI?

ARCHIWALIA

Zdjęcia, pocztówki, mapy, ryciny, rzuty, projekt, dzienniki pokładowe, filmy (8mm,16mm, VHS, itp.), projekty łodzi, statków, pchaczy, barek, portów marin, przystań, itp. książki o tematyce odrzańskiej i wodniackiej.

foto. Michał Strokowski CC-BY-NC-SA

OBIEKTY

Stare statki, kajaki, łódki, szalupy, żaglówki, żagle, maszty, stery, takielunek, fragmenty kadłubów statków jako elementy instalacji i wiele innych…

foto. Michał Strokowski CC-BY-NC-SA

PRZEDMIOTY

Stare mundury, czapki, stare koła ratunkowe, stare kapoki, stare instrukcje i tablice informacyjne, bulaje, bandery/flagi, drobny osprzęt żeglarski, stare liny, stare cumy, szekle, bloczki, karabińczyki – stare, mapy, pocztówki, foto, ryciny, albumy, stare wiosła, stare bosaki, elementy statków, (polery, knagi, sterówki), koła sterowe, stare maszty i takielunek, stare kotwice, stare konsole sterownicze, stare znaki żeglugowe

foto. Michał Strokowski CC-BY-NC-SA

JAK MOŻESZ PRZEKAZAĆ PRZEDMIOTY?

Przekaż nam lub wypożycz ODRATECE przedmioty i archiwalia. Przedmioty wypożyczone po archiwizacji zwrócimy właścicielowi.

KONTAKT:

TEL: 512 092 903
E-MAIL:  biuro@onwater.pl 

Razem ocalimy nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń!