Pałace Wrocławia – obraz zamożności i wielkich ambicji właścicieli

Zapraszamy już 29 stycznia na spotkanie, podczas którego przybliżymy tematykę Pałaców Wrocławia i ich ciekawej historii.

 
Do udziału zapraszamy miłośników Wrocławia i pasjonatów krajoznawstwa.
Prezentację multimedialną o charakterze popularno-naukowym poprowadzi Anna Zwiech – licencjonowany przewodnik po Wrocławiu prezes Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce”
Prezentacja w sposób przekrojowy pokaże dawne obiekty mieszkalno-reprezentacyjne istniejące we współczesnej przestrzeni architektonicznej Wrocławia, które w przeszłości pełniły funkcję reprezentacyjną dla ich właścicieli, linie rodowe, pokaże pałace już obecnie nie istniejące oraz obiekty, które pełniły funkcję podmiejskich rezydencji.
 
= PAŁAC – TO BRZMI DUMNIE =
Pałac to reprezentacyjna budowla mieszkalna – w odróżnieniu np. od zamku – pozbawiona walorów obronnych.
Pałacami nazywane są budowle o różnych formach architektonicznych, wznoszone od starożytności do czasów współczesnych. Ich użytkownikami byli władcy i przedstawiciele zamożnych rodów, uprzywilejowanych warstw społecznych. W XIX stuleciu budowle pałacowe służyły także jako obiekty użyteczności publicznej, pałacem określano bardziej okazałe gmachy urzędowe.
Współcześnie wiele zabytkowych pałaców ma nowe, wtórne funkcje, mieszcząc muzea, biblioteki, hotele, służąc jako siedziby instytucji.
 
= ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE =
Działania „Zakochaj się w Polsce” popularyzują wiedzę o naszym kraju, umożliwiają rozwój zainteresowań, a przy tym są wyjątkową formą rekreacji i wypoczynku.
http://www.zakochajsiewpolsce.org/
https://www.facebook.com/zakochajsiewpolsce.org
 
= GDZIE =
Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego)
 
= KIEDY =
29.01.2023 godz. 15:00
 
= WSTĘP WOLNY – ZAPRASZAMY =