Wymiana ubrań w Odra Centrum #zerowaste

Szukasz oryginalnych ubrań? Zamiast kupować ciągle nowe ciuchy i obciążać środowisko naturalne chcesz być świadomym konsumentem? Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Bliska jest ci idea ZERO WASTE i używania ponownie rzeczy zamiast ciągłego kupowania? Zdajesz sobie sprawę, że ubrania nie znikają w magiczny sposób ale kończą na wysypisku śmieci? 

Zapraszamy do Odra Centrum na wymianę ubrań! Spotkamy się w pięknym miejscu, napijemy kawy, spędzimy miłe popołudnie i wymienimy ubraniami aby dać im drugie życie!

== ZASADY WYMIANY ==
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie są wymagane zapisy, zapraszamy Panie i Panów. Wymiana ubrań jest bezgotówkowa. Nie sprzedajmy ani nie kupujemy ubrań. Dajemy wszystkie ubrania do puli i każdy bierze to co mu się spodoba. To co zostanie powiesimy na naszym wieszaku #ZeroWaste, który jest dostępny cały czas w Odra Centrum. Może przyda się komuś w przyszłości?

== RÓŻNE PADAJĄ POMYSŁY CO ZROBIĆ Z UBRANIAMI ==
Wymiana ubrań to nie sposób na czyszczenie szafy pod zakup nowych. To my kupujemy te ubrania i chcemy wspólnie zastanowić się co zrobić z ubraniami, których nikt nie chce.

„Wrzucić do kontenera?”
Nie działa – większość ubrań i tak kiedyś trafi na wysypisko śmieci lub zostanie przerobiona na niskiej jakości produkty, które prędzej czy później skończą na wysypisku.

„Oddać do domu samotnej matki?”
Ludzie ciągle przywożą tam ogromne ilości ubrań. Samotne matki potrzebują konkretnego wsparcia, pomocy prawnej, pracy, mieszkania, przedszkola dla dzieci a nie tylko ubrań, których my mamy za dużo.

„Ktoś się tym zajmie?”
Tak?

„Wysłać do biednych krajów?”
Ubrań wszędzie jest za dużo, także w krajach, które nie są tak bogate jak Polska. Biedniejsze kraje borykają się problemem śmieci tak samo jak my, przerzucanie na nich odpowiedzialności to nie jest rozwiązanie.

„Oddać uchodźcom z Ukrainy?”
Organizacje pomocowe zostały zasypane tonami ubrań i apelują o przynoszenie konkretnych ubrań potrzebnych w danym sezonie pogodowym. Najlepiej zadzwonić do nich i zapytać o konkrety. Balowa suknia czy letnia kurteczka to niekoniecznie to czego potrzebują zimą.

„Sprzedawać dalej?”
To całkiem sensowne. Można je sprzedać na Vinted czy OLX. Wymaga to trochę wysiłku ale dajemy ubraniom drugie życie a przy okazji odzyskujemy część pieniędzy, które wydaliśmy na ich zakup.

„Spalić w piecu?”
Heloł, poważnie?

„Można pociąć i zrobić ściereczki do kurzu?”
Od biedy można ale kto tak robi? Nie każdy materiał się do tego nadaje. Raczej nie potrzebujemy w domu setek ściereczek 🙂

„Można uszyć nowe ubrania z materiału?”
Dobry pomysł ale wiele ubrań ma domieszki syntetyku, trudno je przerabiać. Trzeba mieć maszynę i trochę umiejętności krawieckich. To dobry kierunek – nasze Babcie wiedziały to doskonale 🙂

„Kupować mniej?”
Najlepsze rozwiązanie, ale…. jakoś nie kupujemy mniej.

„Wspólnie pomyślmy co dalej”
No właśnie, będzie okazja podczas naszego spotkania w Odra Centrum 🙂

== ZERO WASTE ==
To sposób myślenia, styl życia, wizja i postawa etyczna. To szacunek dla zasobów Ziemi, ale też ekonomia. Opiera się na zasadach: wykorzystuj ponownie, naprawiaj, ograniczaj, odmawiaj, kompostuj i recyklinguj.

Wykorzystajmy ponownie to co już mamy, zmniejszając obciążenie środowiska i oszczędzając pieniądze. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!

== KIEDY ==

13.05.2024 (poniedziałek) godz. 17:30-19:00

17.06.2024 (poniedziałek) godz. 17:30-19:00

== GDZIE ==
Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego)