Premiera powieści Malwiny Ferenz – Miasto w płomieniach

Odra Centrum ma zaszczyt zaprosić na premierę powieści i spotkanie autorskie wrocławskiej autorki Malwiny Ferenz.

Najnowsza powieść „Miasto w płomieniach” porusza tematykę oblężenia Festung Breslau. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia cywili, zwłaszcza osób najbardziej bezbronnych i mających najmniejszy wpływ na podejmowane decyzje, czyli kobiet i dzieci.
Główna bohaterka w Wielkanoc, czyli 1 kwietnia 1945 roku postanawia przejść przez miasto z Zimpel (Sępolna) do swojej dawnej kamienicy przy Flurstrasse (dzisiaj Małachowskiego), co przez wszystkich uznane zostaje za misję samobójczą, tym bardziej iż kobieta nie wyjawia swojej motywacji. Za sprawą jej przygód poznajemy więc bombardowany i płonący Wrocław, naloty, burze ogniowe, ruiny i zgliszcza, ale retrospektywnie sięgamy wstecz, do szaleńczej ewakuacji ludności cywilnej, do Nocy Kryształowej, a nawet do 1933 roku i akcji palenia książek.
Szczególny akcent w fabule pada na budowę lotniska na obecnym pl. Grunwaldzkim. W miarę postępowania wędrówki przez płonące miasto stopniowo wyjaśnia się sytuacja głównej bohaterki i staje się jasne, co skłoniło ją do tego szaleńczego kroku.
 
== MALWINA FERENZ ==
Malwina Ferenz, lat 45, wrocławianka od urodzenia. Absolwentka wrocławskiej polonistyki. Na co dzień niereformowalny korpoludek pracujący w jednym z banków, matka trzech córek, żona jednego męża, po godzinach autorka powieści, których stałym bohaterem jest Wrocław.
Na koncie ma dziesięć tytułów napisanych dla wydawnictw Czwarta Strona i Filia. Charakter powieści autorki – podobnie jako na sama – zmieniał się w czasie, przechodząc od tematyki obyczajowej (w ujęciu komediowym lub refleksyjnym), przez komedie z wątkiem kryminalnym aż do książek mocno osadzonych w realiach historycznych. Z akcentem na przedwojenny i wojenny Breslau oraz powojenny Wrocław.
Nie wszyscy wiedzą, że autorka:
– hoduje ptaszniki (obecnie trzy, ale jeszcze nie padło ostatnie słowo)
– ukończenie książki nagradza sobie tatuażem (tu też sprawa wydaje się rozwojowa)
– uwielbia fotografować swoje miasto (w MBP w Katowicach odbyła się wystawa zdjęć)
– jeśli może wejść do bramy jakiejś starej kamienicy, to wchodzi, a jeśli trafi na spiralne schody, nie wychodzi przez dłuższy czas
– nie lubi pomidorów i herbaty
– namiętnie popija yerbę
– do pracy codziennie jeździ rowerem (nawet zimą)
 
== GDZIE ==
Odra Centrum, wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego).
 
== TRANSMISJA ONLINE ==
Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na profilu facebook Odra Centrum . Zapraszamy osoby, które nie mogą się pojawić w tym dniu osobiście.
 
== KIEDY ==
23.02.2022 r. (środa) godz. 16:00
 
Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i Wrocławia!