Wymiana ubrań – ZERO WASTE

Zamiast kupować ciągle nowe rzeczy i obciążać środowisko naturalne chcesz być świadomym konsumentem?

 
Chcesz zaoszczędzić pieniądze?
Bliska jest ci idea ZERO WASTE i używania ponownie rzeczy zamiast ciągłego kupowania?
Szukasz oryginalnych ubrań?
Zdajesz sobie sprawę, że ubrania nie znikają w magiczny sposób ale kończą na wysypisku śmieci?
Widzisz, że moda i fastfashon prowadzą do nadprodukcji ogromnej ilości ubrań?
Zapraszamy do Odra Centrum na wymianę ubrań! Spotkamy się w pięknym miejscu, napijemy kawy, spędzimy miłe popołudnie i wymienimy się ubraniami. Na naszym pokładzie działa urokliwa kawiarnia więc można połączyć wymianę ubrań ze spotkaniem towarzyskim.
 
TO NIE JEST CZYSZCZENIE SZAFY
Wymiana ubrań to nie sposób na czyszczenie szafy pod zakup nowych. To my kupujemy te ubrania i chcemy wspólnie zastanowić się co zrobić z ubraniami, których nikt nie chce.
 
RÓŻNE PADAJĄ POMYSŁY CO ZROBIĆ Z UBRANIAMI:
 
„Wrzucić do kontenera?”
Nie działa, większość ubrań i tak kiedyś trafi na wysypisko śmieci lub zostanie przerobiona na niskiej jakości produkty, które prędzej czy później skończą na wysypisku.
„Oddać do domu samotnej matki?”
Ludzie ciągle przywożą tam ogromne ilości ubrań. Samotne matki potrzebują konkretnego wsparcia, pomocy prawnej, pracy, mieszkania, przedszkola dla dzieci a nie tylko ubrań, których my mamy za dużo.
„Ktoś się tym zajmie?”
Tak?
„Wysłać do biednych krajów?”
Ubrań wszędzie jest za dużo, także w krajach, które nie są tak bogate jak Polska. Biedniejsze kraje borykają się problemem śmieci tak samo jak my, przerzucanie na nich odpowiedzialności to nie jest rozwiązanie.
„Oddać uchodźcom z Ukrainy?”
Organizacje pomocowe zostały zasypane tonami ubrań i apelują o przynoszenie konkretnych ubrań potrzebnych w danym sezonie pogodowym. Najlepiej zadzwonić do nich i zapytać o konkrety. Balowa suknia czy letnia kurteczka to niekoniecznie to czego potrzebują zimą.
„Sprzedawać dalej?”
Można, to całkiem sensowne ale wszyscy mamy tak dużo ubrań, że tylko pojedyncze uda się sprzedać. Każdą rzecz trzeba sfotografować, umieścić w Internecie, spakować, wysłać itp. To dużo pracy a ubrań mamy dziesiątki jak nie setki.
„Można je spalić w piecu?”
Heloł, poważnie?
„Można pociąć i zrobić ściereczki do kurzu?”
Od biedy można ale kto tak robi? Nie każdy materiał się do tego nadaje. Raczej nie potrzebujemy w domu setek ściereczek
„Można uszyć nowe ubrania z materiału?”
Dobry pomysł ale wiele ubrań ma domieszki syntetyku, trudno je przerabiać. Trzeba mieć maszynę i trochę umiejętności krawieckich. To dobry kierunek – nasze Babcie wiedziały to doskonale.
„Kupować mniej?”
Najlepsze rozwiązanie, ale…. jakoś nie kupujemy mniej.
„Wspólnie pomyślmy co dalej”
No właśnie, będzie okazja podczas naszego spotkania w Odra Centrum.
 
ZERO WASTE
To sposób myślenia, styl życia, wizja i postawa etyczna. To szacunek dla zasobów Ziemi, ale też ekonomia. Opiera się na zasadach: wykorzystuj ponownie, naprawiaj, ograniczaj, odmawiaj, kompostuj i recyklinguj.
Wykorzystajmy ponownie to co już mamy, zmniejszając obciążenie środowiska i oszczędzając pieniądze. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!
 
ZASADY WYMIANY
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie są wymagane zapisy, zapraszamy Panie i Panów (tak, Panów również!). Wymiana ubrań jest bezgotówkowa. Dajemy wszystkie do puli i każdy bierze to co mu się spodoba.
A na końcu każdy zabiera te ubrania, które przyniósł a których nikt nie chce. Tak zabieramy bo ubrania nie znikną w magiczny sposób!
 
KIEDY
29.01.2023 (niedziela) godz. 17:00-19:00
19.02.2023 (niedziela) godz. 17:00-19:00
 
GDZIE
Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego)
 
Odra Centrum – miejsce spotkań na wodzie