kwiecień,2022

10kwi14:0021:00ZERO WASTE w Odra Centrum. Czy jedzenie i święta mogą być ZERO WASTE?

Szczegóły

Jak tradycja “zastaw się a postaw się” wpędza nas w wir marnowania jedzenia? Jak dzielić się jedzeniem mądrze a nie tylko po to aby zagłuszyć własne wyrzuty sumienia? Jak nie marnować jedzenia?Odra Centrum, Foodsharing Wrocław oraz Akademia Żywienia zapraszają na drugie z serii spotkań “ZERO WASTE w Odra Centrum”.W niedzielę 10 kwietnia spotkamy się na pokładzie w celu dyskusji oraz odpowiedzenia sobie na pytanie: Czy Wielkanoc może być ZERO WASTE? Czy jedzenie może być ZERO WASTE? Jak tradycja “zastaw się a postaw się” wpływa na nas i na naszą planetę? Jak nie kupować za dużo? Spotkajmy się i porozmawiajmy!

🌍 ZERO WASTE 🌍
To sposób myślenia, styl życia, wizja i postawa etyczna. To szacunek dla zasobów Ziemi, ale też ekonomia. Opiera się na zasadach: wykorzystuj ponownie, naprawiaj, ograniczaj, odmawiaj, kompostuj i recyklinguj.Wykorzystajmy ponownie to co już mamy, zmniejszając obciążenie środowiska i oszczędzając pieniądze. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!

🌍 PANEL DYSKUSYJNY ZERO WASTE (14:00-15:30) 🌍Wraz z gościnią Agniechą Maniewską z Foodsharing Wrocław, dietetyczkami z Akademii Żywienia i ekipą Odra Centrum porozmawiamy o niemarnowaniu jedzenia, wykorzystaniu tego co już mamy i czym tak naprawdę są JADŁODZIELNIE na naszych osiedlach.Jak dzielić się jedzeniem mądrze a nie tylko po to aby zagłuszyć własne wyrzuty sumienia? Jak tradycja “zastaw się a postaw się” wpędza nas w wir marnowania jedzenia? Jak nie marnować jedzenia? Jak po świętach nie wciskać wszystkim słoików z jedzeniem “bo się zmarnuje”? Jak planować zakupy i żywienie na cały tydzień aby nie wyrzucać ton jedzenia? Jak przygotować potrawy w duchu ZERO WASTE z tego co już mamy? Jak producenci zachęcają nas do kupowania coraz więcej a my się na to łapiemy?

🌍 WARSZTATY – KUCHNIA ZERO WASTE (16:00-18:00) 🌍Specjalistki z Akademii Żywienia zaproszą Cię na wyjątkowe warsztaty. Jesteś eko? Dbasz o środowisko, a losy planety nie są Ci obojętne? A może dopiero wkraczasz w ten świat i chcesz dowiedzieć się jak można żyć bardziej świadomie? Lub po prostu lubisz poznawać nowe smaki i dobrze zjeść? – te warsztaty są właśnie dla Ciebie!Pokażemy Ci jak w łatwy sposób wprowadzić zasady ZERO WASTE do swojej kuchni. Nauczysz się jak planować posiłki i zakupy, jak przechowywać żywność w domu, co kryje się na etykietach produktów oraz jak wykorzystywać produkty spożywcze w 100%, ograniczając ich wyrzucanie.Pokażemy Ci m.in. co zrobić ze znanymi wszystkim pomarszczonymi warzywami i owocami, jak wykorzystać liście rzodkiewki, co zrobić z nadmiarem warzyw np. po ugotowaniu bulionu, jak przygotować deser z resztki kaszy po obiedzie oraz sprawdzimy czy skórka z banana może zamienić się w zjadliwą roślinną wersje gyrosa 😃Po warsztatach otrzymasz od nas planer zakupów oraz dwa ebooki, z przepisami i zasadami kuchni zero waste.Koszt warsztatów: 100 zł
Zapisy: kontakt@akademiazywienia.com
W razie pytań prosimy o kontakt: tel. 785 346 282 (Justyna Niziołek – dietetyk)

🌍 KONCERT TOMKA MOTYKI (19:00-21:00) 🌍Wieczorem odpoczniemy przy kojących rytmach wrocławskiego pieśniarza Tomka Motyki. Dzień “ZERO WASTE W ODRA CENTRUM kończymy muzycznie!Na pokładzie Odra Centrum wystąpi znany wrocławskim kręgom pieśniarz, balladysta, człowiek z ogromną pasją – Tomek Motyka! Urodził się i związał z Wrocławiem, w którym mieszka do chwili obecnej, choć równie bliski jest mu Kraków. Po ponad 25-letniej przerwie, podczas której poświęcił się rodzinie, wrócił do muzyki.Gra, śpiewa i komponuje własne utwory z nurtu łagodnych brzmień z niebanalnym tekstem. Odnajdziemy w nich spokój, jak również humor, satyrę czy refleksję nad tym co było, jest i może się wydarzyć.Bilety w cenie 30 zł dostępne online lub na miejscu, przed koncertem w cenie 25 zł na hasło ZERO WASTE.

🌍 AKADEMIA ŻYWIENIA 🌍
Akademia Żywienia to miejsce, w którym łączmy poradnictwo dietetyczne i edukację dotyczącą racjonalnego żywienia. Uczymy i najmłodszych i tych starszych, przez praktykę i dobrą zabawę podczas wspólnego przygotowywania posiłków. https://akademiazywienia.com/

🌍 FOODSHARING WROCŁAW 🌍
Foodsharing Wrocław to inicjatywa przeciwdziałająca marnowaniu jedzenia. Udostępniamy przestrzeń, umożliwiając dzielenie i częstowanie nadwyżkami żywności. We Wrocławiu jest obecnie 13 punktów : 11 Jadłodzielni Foodsharing oraz dwie prywatne inicjatywy objęte naszym patronatem.Możesz tu przynieść dobre jedzenie, którego już nie zjesz, albo poczęstować się tym, co przyniosła inna osoba. Korzystając z Jadłodzielni masz realny wpływ na ograniczenie marnowania żywności. Dzięki temu mniej jedzenia trafia do kosza i na wysypiska.
https://www.facebook.com/foodsharingwroclaw

🌍 MIEJSCE WYDARZENIA 🌍
Odra Centrum, Wrocław, wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B (tuż obok Mostu Grunwaldzkiego)

Odra Centrum – miejsce spotkań na wodzie

rozwiń

Termin

(Niedziela) 14:00 - 21:00

X
X
X