październik,2022

16paź17:0019:00Wymiana ubrań - ZERO WASTE

Szczegóły

Szukasz oryginalnych ciuchów? Chcesz zaoszczędzić dużo pieniędzy? Masz już dosyć sieciówek i fastfashion? Zamiast kupować ciągle nowe rzeczy i obciążać środowisko naturalne chcesz być świadomym konsumentem? Twoja szafa pęka w szwach a tak naprawdę “nie masz co na siebie włożyć”? Bliska jest ci idea ZERO WASTE i używania ponownie rzeczy zamiast ciągłego kupowania? Zapraszamy do Odra Centrum na wymianę ubrań! Spotkamy się w pięknym miejscu, napijemy kawy, spędzimy miłe popołudnie i wymienimy się ubraniami. Na pokładzie Odra Centrum działa urokliwa kawiarnia z przepięknym widokiem na Odrę więc to także okazja na przedłużenie pobytu i spędzenie miłego wieczoru ze znajomymi – a może randkę?

TO NIE JEST CZYSZCZENIE SZAFY!
Wymiana ubrań to nie sposób na czyszczenie szafy pod zakup nowych. To my kupujemy te ubrania i chcemy wspólnie zastanowić się co zrobić z ubraniami, które zostaną po wymianie. Różne padają pomysły:
 “Wrzucić do kontenera?” Nie działa, większość ubrań i tak kiedyś trafi na wysypisko śmieci lub zostanie przerobiona na niskiej jakości produkty, które prędzej czy później skończą na wysypisku.
 “Powiesić na wieszaku w Odra Centrum, niech ludzie biorą?”
Tak robimy, wieszak cieszy się sporym zainteresowaniem, bardzo nas to cieszy! Ale heloł, to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę 
“Oddać do domu samotnej matki?”
Ludzie ciągle przywożą tam ogromne ilości ubrań. Samotne matki potrzebują konkretnego wsparcia, pomocy prawnej, pracy, mieszkania, przedszkola dla dzieci a nie tylko ubrań, których my mamy za dużo.🌍 “Ktoś się tym zajmie?”
Tak?
“Wysłać do biednych krajów?”
Ubrań wszędzie jest za dużo, także w krajach, które nie są tak bogate jak Polska. Biedniejsze kraje borykają się problemem śmieci tak samo jak my, przerzucanie na nich odpowiedzialności to nie jest rozwiązanie.🌍 “Oddać uchodźcom z Ukrainy?”
Organizacje pomocowe zostały zasypane tonami ubrań i apelują o przynoszenie konkretnych ubrań potrzebnych w danym sezonie pogodowym. Najlepiej zadzwonić do nich i zapytać o konkrety. Balowa suknia czy letnia kurteczka to niekoniecznie to czego potrzebują zimą.
“Sprzedawać dalej?”
Można, to całkiem sensowne ale wszyscy mamy tak dużo ubrań, że tylko pojedyncze uda się sprzedać. Każdą rzecz trzeba sfotografować, umieścić w Internecie, spakować, wysłać itp. To dużo pracy a ubrań mamy dziesiątki jak nie setki.”Można je spalić w piecu?”
Heloł, poważnie?
“Można pociąć i zrobić ściereczki do kurzu?”
Od biedy można ale kto tak robi? Nie każdy materiał się do tego nadaje. Raczej nie potrzebujemy w domu setek ściereczek 
“Można uszyć nowe ubrania z materiału?”
Dobry pomysł ale wiele ubrań ma domieszki syntetyku, trudno je przerabiać. Trzeba mieć maszynę i trochę umiejętności krawieckich. To dobry kierunek – nasze Babcie wiedziały to doskonale 
“Kupować mniej?”
Najlepsze rozwiązanie, ale…. jakoś nie kupujemy mniej.
“Wspólnie pomyślmy co dalej”
No właśnie, będzie okazja podczas naszego spotkania w Odra Centrum 🙂

ZERO WASTE
To sposób myślenia, styl życia, wizja i postawa etyczna. To szacunek dla zasobów Ziemi, ale też ekonomia. Opiera się na zasadach: wykorzystuj ponownie, naprawiaj, ograniczaj, odmawiaj, kompostuj i recyklinguj.Wykorzystajmy ponownie to co już mamy, zmniejszając obciążenie środowiska i oszczędzając pieniądze. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!

ZASADY WYMIANY
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie są wymagane zapisy, zapraszamy Panie i Panów (tak, Panów również!). Wymiana ubrań jest bezgotówkowa. Dajemy wszystkie do puli i każdy bierze to co mu się spodoba. Rzeczy, które zostaną… patrz wyżej 

KIEDY
16.10.2022 (niedziela) godz. 17:00
20.11.2022 (niedziela) godz. 17:00

rozwiń

Termin

(Niedziela) 17:00 - 19:00

X
X
X